„A duszę Twoją miecz przeniknie” to proroctwo Symeona zawarte w Ewangelii św. Łukasza (2,35) ukazane jest w obrazie Matki Bożej Bolesnej. Matka Boża Zjawienna przedstawiona jest w pozycji stojącej, z wielkim mieczem tkwiącym w sercu. Boleść Matki Bożej podkreśla pochylenie głowy, twarz pełna cierpienia i smutku, dłonie splecione w geście bólu i modlitwy. Cała postać spowita jest w powłóczyste szaty: różową suknię i ciemnoniebieski płaszcz otoczony złotą lamówką. Tłem obrazu jest miejscowy krajobraz, lasek i wzgórze Zjawienie z kościołem. Obraz Matki Bożej Bolesnej jest malowany na dębowej desce o wymiarach 46 na 33 centymetry.
Na obrazie widnieją napisy, w niektórych miejscach nieco zatarte. Z lewej strony postaci Matki Bożej, na drodze wiodącej do kościółka napis głosi: „Per Mariam habem vitam aeternam ” (Przez Maryję osiągamy życie wieczne), nieco wyżej zaś czytamy „ Ora pro nobis Sancta Dei Genitrix” (Módl się za nami święta Boża Rodzicielko). Z prawej strony wizerunku widnieją cytaty z hymnu „Stabat Mater ” („Stała Matka Boleściwa”), z fragmentami „Stabat Mater” oraz „O quam tristis… fuit illa” (O jak smutna i strapiona).
Nie znamy daty powstania obrazu Matki Bożej Bolesnej ani autora wizerunku. Prowadzone przez naukowców badania pozwalają przypuszczać, że obraz pochodzi z XV-XVI wieku.
„Kompozycja nawiązuje do nurtu ikonografii Matki Bożej Bolesnej występującego w sztuce gotyckiej na terenie Małopolski” – pisze konserwator mgr Józef Furdyna, artysta plastyk z Krakowa, który konserwował obraz w latach 70 – tych XX wieku. Obraz był badany także przez naukowców z Instytutu Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Rzeczoznawcy datują obraz w przybliżeniu na lata końcowe XVI wieku, względnie na początek wieku XVII. Profesor Rudolf Kozłowski z Zakładu Technologii i Konserwacji Artystycznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego sądzi jednak, że powstanie obrazu jest znacznie wcześniejsze – do stu lat.