• Czytania na piątek, 20 października 2017

Wspomnienie św. Jana Kantego, prezbitera

(Rz 4,1-8)
    Zapytajmy więc, co [zyskał] Abraham, przodek nasz według ciała. Jeżeli bowiem Abraham został usprawiedliwiony z uczynków, ma powód do chlubienia się, ale nie przed Bogiem. Bo cóż mówi Pismo? Uwierzył Abraham Bogu i zostało mu to poczytane za sprawiedliwość. Otóż temu, który pracuje, poczytuje się zapłatę nie tytułem łaski, lecz należności. Temu jednak, który nie wykonuje pracy, a wierzy w Tego, co usprawiedliwia grzesznika, wiarę jego poczytuje się za tytuł do usprawiedliwienia, zgodnie z pochwałą, jaką Dawid wypowiada o człowieku, którego Bóg usprawiedliwia niezależnie od uczynków: Błogosławieni ci, których nieprawości zostały odpuszczone i których grzechy zostały zakryte. Błogosławiony mąż, któremu Pan nie poczyta grzechu.

(Ps 32,1-2.5.11)
    REFREN: Tyś mą ucieczką i moją radością

Szczęśliwy człowiek,
    któremu odpuszczona została nieprawość,
    a jego grzech zapomniany.
    Szczęśliwy ten, któremu Pan nie poczytuje winy,
    a w jego duszy nie kryje się podstęp.

Grzech wyznałem Tobie
    i nie ukryłem mej winy.
    Rzekłem: „Wyznaję mą nieprawość Panu”
    a Ty darowałeś niegodziwość mego grzechu.

Cieszcie się i weselcie
    w Panu, sprawiedliwi,
    radośnie śpiewajcie
    wszyscy prawego serca.

(Ps 33,22)
    Panie niech nas ogarnie Twoja łaska według nadziei, którą pokładamy w Tobie!

(Łk 12,1-7)
    Kiedy wielotysięczne tłumy zebrały się koło Niego, tak że jedni cisnęli się na drugich, zaczął mówić najpierw do swoich uczniów: Strzeżcie się kwasu, to znaczy obłudy faryzeuszów. Nie ma bowiem nic ukrytego, co by nie wyszło na jaw, ani nic tajemnego, co by się nie stało wiadome. Dlatego wszystko, co powiedzieliście w mroku, w świetle będzie słyszane, a coście w izbie szeptali do ucha, głosić będą na dachach. Lecz mówię wam, przyjaciołom moim: Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, a potem nic więcej uczynić nie mogą. Pokażę wam, kogo się macie obawiać: bójcie się Tego, który po zabiciu ma moc wtrącić do piekła. Tak, mówię wam: Tego się bójcie! Czyż nie sprzedają pięciu wróbli za dwa asy? A przecież żaden z nich nie jest zapomniany w oczach Bożych. U was zaś nawet włosy na głowie wszystkie są policzone. Nie bójcie się: jesteście ważniejsi niż wiele wróbli.

• Rozważanie na piątek, 20 października 2017

Święty Jan Kanty urodził się w 1390 roku w Kętach, niedaleko Oświęcimia. Po ukończeniu studiów w Akademii Krakowskiej wykładał tam filozofię, a po otrzymaniu święceń kapłańskich także teologię. Był profesorem i wykładowcą przez 50 lat. Działalność naukową łączył z powołaniem kapłańskim i pracą duszpasterską. Zasłynął ze swojego wielkiego miłosierdzia względem bliźnich. Chcąc zaradzić potrzebom ubogich, wyzbył się praktycznie wszystkiego. Zmarł w 1473 roku. Pochowany jest w Krakowie, w kościele św. Anny. Jest patronem uczącej się i studiującej młodzieży, nauczycieli, profesorów, szkół katolickich.

Hanna Ożdżyńska, „Oremus” październik 2009, s. 86

• Książka dnia, 20 października 2017

Różaniec rozważania dla kobiet
    Maryja to najdoskonalszy wzór, jaki Bóg stawia przed każdą kobietą, niezależnie od stanu jej życia. Matka Boża pomaga się stać kobietą, która pociąga innych do poznania i umiłowania Boga, prawdy, piękna, dobra, wartości nieprzemijających. Święte kobiety, które mocno wpisały się w historię zbawienia ludzkości, były kształtowane przez Maryję pomagającą radykalnie odrzucać każde zło. Rozważając tajemnice z życia Jezusa i Jego Matki, odnajdziesz skuteczne narzędzie do pokonywania życiowych trudności i pogłębiania relacji z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy, zostały przygotowane specjalnie dla kobiet z uwzględnieniem ich duchowości i wrażliwości. Książka może się okazać nieocenioną i wartościową pomocą dla róż różańcowych oraz wspólnot opartych na modlitwie różańcowej. Stanie się też zachętą i podporą w wytrwałym realizowaniu modlitwy indywidualnej.